2011. június 29., szerda

Húsos gombaleves


Nem más, mint egy egyszerű, laktató leves. Kétféle gombával szeretem, (pl. laska és csiperke), kakukkfűvel szoktam ízesíteni.

Hozzávalók:   80 dkg gomba
                     50 dkg sertéslapocka
                     1 nagy fej vöröshagyma
                     2-3 gerezd fokhagyma
                     8 dl húsleves (most kockából készült)
                     2 dl tejföl
                     1 csokor kakukkfű vagy 1 kk. szárított
                     1 csokor petrezselyem
                     olaj
                     só, bors

A hagymát felkockázom, az olajra rádobom, majd jöhet az apró kockára vágott hús. Fehéredésig sütöm. Beleteszem a nagyobb darabokra vágott gombafejeket, az összezúzott fokhagymát, kakukkfüvet. Sózom, borsozom, felöntöm a húslevessel. Mikor megpuhult, hozzákeverem a tejfölt, egy kicsit hagyom a tűzön és már kész is. Csipetkét is lehet bele szaggatni, de anélkül is nagyon laktató.

Mákparfé málnavelővel



 
Ebben a nagy gyümölcsszezonban minden a gyümölcsös finomságokról szól. Itthon van is duzzogás, hogy elmarad a bögrés-mákos süti gyártása. Készíthetek bármilyen finomságot, "jó-jó, de miért nem mákos?" a reakció. Hát, tessék! Mákos is, gyümölcsös is, mindenki boldog lehet.

Hozzávalók:   20 dkg darált mák
                      3 dl tej
                      5 dl habtejszín
                      15 dkg cukor
                      3 tojássárgája
                      málna
                      kevés porcukor

A tejet felmelegítem, beleteszem a mákot és a cukrot. Ha egy kicsit kihűlt (nehogy rántotta legyen belőle), mehetnek bele a tojássárgáják. A tejszínt felverem, óvatosan beleforgatom a mákot és már mehetnek is kis műanyag pohárkákba, formákba, kifóliázott őzgerincbe, ki hogyan szeretné. Fél napra mélyhűtőbe teszem. Mielőtt kiborítanám, egy kicsit forró vízbe mártom. A málnavelő pedig simán leturmixolt málna. Először nem tettem bele cukrot, de úgy savanykás lett, nagyon elnyomta a parfé ízét, legközelebb teszek bele egy kiskanálnyi porcukrot.





Padlizsánkrém



Jó, tudom, mindenkinek van padlizsánkrém receptje, de nem tehetek róla, annyira szeretem, hogy muszáj írnom róla. Szép nyaralás emléke fűz hozzá, 8 éve (úristen, mintha most lett volna) Erdélyben töltöttem 10 csodás napot tizenakárhányad magammal. Ott, Csíkszereda mellett egy erdőszéli kis faház oldalánál parázson sült fekete kérgesre a padlizsán reggelire. Azt a füstös ízt sajnos nem tudtam reprodukálni a sütőben, faszenes grillen lenne tökéletes, és a házi majonéz gyártásától is eltekintek, de így sem lehet abbahagyni az evését.

Hozzávalók:   1 nagyobb vagy 2 kisebb padlizsán
                     1 közepes fej vöröshagyma (én most lilahagymát használtam)
                     majonéz ízlés szerint (kb. 1 dl)
                     só, bors

Alufóliára téve megsütöm a padlizsánt, egészen addig, míg kopogós nem lesz a héja. Meg is lehet fordítani félidőben. Aztán megszabadítom a héjától, turmixgépbe dobom a többi hozzávalóval. Nem teljesen pépesítem, hogy legyenek benne darabok.

Carbonara spagetti kolbásszal


Az eredeti carbonara spagettiben csak szalonnakockák vannak, SJ-től kaptam az ötletet erre a kolbászos változatra, ami azért is jó, mert L. lányom előszeretettel túrja ki a szalonnákat a tányérja szélére, bezzeg a kolbász! Az jöhet minden mennyiségben. Ráadásul ez a mostani igazi falusi házikolbászból készült.

Hozzávalók:   40 dkg spagetti
                     15-20 dkg füstölt szalonna
                     20-25 dkg kolbász
                     30 dkg füstölt sajt
                     2 tojás + 4 tojássárgája
                     2 dl tejszín
                     2-3 gerezd fokhagyma
                     szerecsendió
                     só, bors
                     1 csokor petrezselyem

A tojásokat és a tejszínt összedolgozom kézi habverővel, sózom, borsozom, mehet bele a szerecsendió, valamint a lereszelt sajt fele. Ezután a felkockázott szalonnából kiolvasztom a zsírját, eztán mehet bele a zúzott fokhagyma és a felkarikázott kolbász, de csak pár percre. Összekeverem az időközben kifőtt tésztával, majd hozzáadom a tojásos mártást és egy keveset a tészta főzőlevéből. Összemelegítem, de csak rövid ideig, ne legyen a tojásokból rántotta. Végül megszórom petrezselyemmel, reszelt sajttal fogyasztjuk.
                    

Póréhagymás lepény



Évekkel ezelőtt egy barátnőmnek készítettem el vacsira az egyik Stahl könyvből (akkori egyetlen szakácskönyvemből) ezt a lepényt. Annyira macerásnak tűnt, hogy az isteni íze ellenére megfogadtam, hogy soha többet nem készítem el. Még egy nagy zéro jelet is írtam a recept mellé a könyvembe. Eltelt pár év, és eszembe jutott, milyen finom vacsi is volt ez. Elkészítettem újra, és másodszorra már egyáltalán nem készültem ki tőle. 2 közhely tanulságként: 1. Soha ne mondd, hogy soha. 2. Az idő mindent megszépít. Egyébként kíváncsi lennék más zöldséggel milyen, legközelebb kipróbálom pl. cukkinivel vagy spárgával.

Hozzávalók:  

Brokkoli krémleves

Házi eperdzsem

2011. június 8., szerda

Házi rozsos kenyér



Pont egy éve beszereztem egy kenyérsütőgépet. Egy kicsit aggódtam, hogy ez a masina is a többi felesleges kütyü sorsára jut a kezdeti lelkesedésem elmúltával, de szerencsére nem így történt. Nem mondom, hogy hetente kétszer, de időnként eszembe jut a házi kenyér illata, és már veszem is elő a gépet. Persze nem volt zökkenőmentes a kezdet. Azt hittem, hogy beledobálom a hozzávalókat és már kész is a ropogós kenyér. Ehhez képest az első próbálkozásom nem volt kenyérkategóriába sorolható. A második kezdett hasonlítani egy ehető valamihez, amikoris telefonos segítséget vettem igénybe. Ezúttal is Nóra barátnőm sietett segítségemre, és kioktatott a kenyér túlkeléséről, aszkorbinsavról, sikérről, és nem utolsó sorban adott egy tuti receptet. Azóta is ezt variálom. Lehet hozzáadni fűszereket, fokhagymagranulátumot, aszalt paradicsomot, olajbogyót, stb... Ez egy rozsos alaprecept.

75 dkg-os kenyérhez:

35 dkg rozsliszt
25 dkg rétesliszt
15 dkg finomliszt
375 ml víz
90 ml olaj
1 ek. só (az eredeti 1,5-et ír, de nekem úgy sós)
3/4 kocka élesztő vagy 1,5 cs. szárított
1,5 mokkáskanál aszkorbinsav (gyógyszertárban kapható)

Langyosan teszem bele a hozzávalókat.