2011. július 29., péntek

Hummusz és csirkemájas

Kislányom első szülinapjára a torta mellé krémeket készítettem uzsira. Padlizsánkrémet, hummuszt és csirkemájast. Hummuszt nagyon régóta készülök készíteni, Nóra barátnőm mindig ódákat zeng róla (tőle a recept is), de még soha nem vitt rá a lélek. Pedig nagyon egyszerű (mint ezek az összeturmixolandó krémek általában), és igazi ínyencségnek bizonyult. Azóta vettem is egy óriási üveg csicseriborsót a második felvonásra felkészülve. Tahinit nem kaptam, házi készítésű került bele. A csirkemájas bevált Stahl recept, századszor csinálom, és eddig mindenki rákattant, aki evett belőle. Pitával és pirítóssal ettük.

Hummusz:

Hozzávalók:
tahinihez:
              2 ek pirított szezámmag
              1/4 kk só
              1/2 kk olaj
              kevés langyos víz
többi hozzávaló:
              2 db konzerv csicseriborsó
              fél citrom leve (eredeti recept egy egészet ír, nekem úgy kissé savanyú lett)
              2 db fokhagymagerezd
              2 ek tahini
              2-4 ek olívaolaj
              só

A tahinihez ledarálom az előzőleg száraz serpenyőben illatosra pirított szezámmagot (esetleg mozsárban összetörve is jó), összekeverem a hozzávalókkal és annyi langyos vízzel, amennyit felvesz. A krémhez pedig összeturmixolom a hozzávalókat, és jól behűtve tálalom.

Currys csirkemájas:

Hozzávalók:  50 dkg csirkemáj
                     1 cs. újhagyma
                     25 dkg vaj
                     2 kk. currypor
                     2 ek. balzsamecet
                     só, bors
                     (az eredeti recept 2 ek. brandyt is ír, én kihagytam. Minden Stahl receptben van pia :-)

Az újhagyma felkarikázott fehér részét a vaj kb. 1/3-án megfonnyasztom, majd hozzáadom a felkockázott májat és a curryport. Nem kell sokáig sütni, mert kiszárad a máj, szép lágy maradjon a közepe. Kiszedegetjük a serpenyőből a hagymás májat, ekkor megy bele a balzsamecet (és a brandy. Egyszer raktam bele whiskyt, nem rontotta el:-). Ezután összeturmixolom mindezeket a maradék puha vajjal, sózom, borsozom. Azt írja Judit (én már régóta ismerem, szólíthatom Juditnak :-)), hogy hűtőbe tesszük, hogy összeérjenek az ízek. Nekünk viszont melegen-langyosan ízlik a legjobban, még másnap is mikrózom, mert hidegen kicsapódik a vaj.


Szív alakú trüffel torta


Július ünneplős hónap lett kis családunkban: kislányom szülinapja és nagylányom névnapja is ebben a hónapban van. Nem mintha a névnapok nemzeti ünnepek lennének nálunk, de egy enyhén féltékeny 4 évesnek megsimogattam a lelkét, hogy ő is kapott névnapi tortát, sőt tűzijátékot is, meg két (2!) marcipánpónit a tetejére. Aznap ezredszer is levonhatta a következtetést, hogy őt is nagyon szeretjük, nem csak a kicsit. És milyen más lehetett volna a tortája, mint csokis. Az eredeti trüffelkrém nem tartalmaz cukrot, de négyéves a készítése közben belenyalt és elhúzta a száját, hogy keserű. (pedig szereti az étcsokit). Teljes pánikroham tört rám, és őrült módon szórtam bele a porcukrot, így az édesszájú gyerekeknek is maradéktalanul ízlett.


Az eredeti recept Citromhabtól származik.

Hozzávalók:

A piskótához:
                       9 tojás
                       21 dkg cukor
                       3 dkg kakaó
                       6 ek. olaj
                       21 dkg liszt
                       1 cs. sütőpor

A trüffel krémhez:
                     
                       6 dl tejszín
                       60 dkg étcsoki
                       15 dkg porcukor (ez elhagyható)
                       1 vaníliarúd

A díszítéshez:
                        kevés étcsoki

Először a tejszínt felmelegítem, kis kockákra tördelve beleteszem a csokit és a csoki elolvadásáig kevergetem. Leveszem a tűzről és belekaparom a vaníliarúd belsejét. Ezt előző este készítem el, mert a krémnek nagyon le kell hűlnie. Másnap előveszem a krémet és habverővel alaposan felverem. Közben szórtam bele a porcukrot. Ez egy kicsit kemény meló, kb. 10 percig habosítottam, mire meg voltam elégedve az eredménnyel.
A piskótához a tojásokat a cukorral és a kakaóporral habverővel habosra keverem. Hozzáadom az olajat, beleforgatom a sütőporral elkevert lisztet.
Sütőpapírral bélelt szív alakú tortaformába öntöm, és előmelegített sütőben megsütöm.
(Az eredeti recept 3 tortalapot süt, én lusta vagyok ehhez, egyet sütöttem, amit háromfelé vágtam.)
Megtöltöm a krém kb. 2/3-ával, majd reszelt csokival díszítem.

Őszibarackos cheesecake


2011. július 21., csütörtök

Spenótos penne - 5 perces vacsi

Lángos, a magyar strandok uralkodója

Még mindig nem tudtam rájönni arra, mi mozgatja a magyarokat, amikor 40 fokos hőségben, levegő után kapkodva oxigén helyett forró olajban sült kelt tésztát tömnek magukba. De a legkevésbé sem szeretnék elhatárolódni ettől a remek ízlésvilágtól, én is tömöm magamba nyáron ezt a "lájtos" kaját. De sajnos ritkán ütik meg a mércét nálam a vízparti lángosok, attól különösen ki tudok borulni, mikor a ropogós buborékból kifröccsen fél deci olaj a számba. Az ilyen típusú lángosoknak csak a szélét tudom megenni.  Anyu lángosa azonban nem ilyen. Ott az egész lángos puha részből áll, "van benne anyag". És a legjobb benne, hogy pár napig eláll a nyers tészta a hűtőben, és frissen lehet sütni, mikor megkívánjuk. Már akinél eláll. Nálunk max. 24 óra a szavatossági ideje, mivel még reggelire is azt nyomatjuk. Kalóriákat számolgató egyéneknek nem ajánlom.