2011. március 31., csütörtök

Arab ebéd: Fehérbab krémleves pestós pirítóssal és Marokkói citromos tagine kuszkusszal


 Rokoni ebédnek indult, de 8 hónapos kislányomnak köszönhetően a főzés kezdetekor elszabadult a pokol: meglátva anyósomékat 3 órán át üvöltött. Tényleg. És nem mondtam neki semmi rosszat anyósról. :-) Ölben maradt csendben, szipogva, úgyhogy egykezes főzés lett belőle. Egész jól bele lehet jönni. De amit fel kellett volna aprítanom, azt mind laza csuklómozdulattal zuttyantottam a fazékba. Avantgárd lett a végeredmény, de ízre kitűnő volt. Azért javaslom a kés használatát annak, akinek lehetősége van rá. Mármint a főzéshez.

Fehérbab krémleves

50 dkg fehérbab konzerv
2 fej vöröshagyma
fél dl olivaolaj
1 ek. őrölt római kömény
só, bors
bagett
1-2 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem
fél citrom reszelt héja
fél dl extra szűz olivaolaj

Az olajon üvegesre pirítom a karikára vágott hagymát, majd felöntöm 1,5 l vízzel. Sózom, borsozom (én leveskockát is teszek bele, tudom sok benne az E, de finom lesz tőle a leves). Miután puhára főtt a hagyma, beletesszük a babot, ízesítjük a római köménnyel. Botmixerrel pürésítem, ha túl sűrű, felöntöm egy kis vízzel, ha szükséges, átszűrjük.
A bagettkarikákat megpirítjuk, az előzőleg összaturmixolt fokhagymás, petrezselymes, citromos, olajos pestóval kínálom.

Citromos csirke tagine (Stahl recept)

Pácolt citromhoz:  5 citrom
                            5 tk. só
                            2 és fél tk. koriandermag
                            3-4 babérlevél
            pácléhez:  10 dkg só
                            10 dkg cukor
                            5 dl víz

Ezt pár nappal előre szoktam elkészíteni, hogy jól összeérjenek az ízek. A citromokat felnegyedelem és lobogó vízbe teszem őket 5 percre, majd hideg vízben 1 órán át áztatom. Ezalatt elkészül a páclé: a hozzávalókat pár perc alatt összeforralom. Majd a citromokat üvegbe teszem, de rétegezve: citrom, só, koriandermag, citrom, só, koriandermag, majd ráöntöm a levet. Ez már önmagában nagyon szép látvány. Irány a hűtő, ahol egyébként több hónapig is eláll.

A tagine hozzávalói:  2 cs. újhagyma
                                3 gerezd fokhagyma
                                1 ek. koriandermag
                                5 db csirkecomb (én 10 db alsóval csinálom, mert azt szeretjük)
                                só, bors
                                3 ek. olivaolaj
                                1/2 kk. sáfrány
                                1/2 kk. őrölt gyömbér
                                10 dkg magozott fekete olajbogyó
                                1 csokor petrezselyem
                                1-2 pácolt citrom héja
                                1 marék korianderzöld (én még hipermarketekben sem szoktam kapni. Aki velem ellentétben időmilliomos, az beszerezheti az erre szakosodott boltokban pl. Culináris, de én nagyon megörültem a Sparban kapható fagyasztott, kockákra osztott kiszerelésnek, azt használom.)
                              
Az olajat egy nagy lábasban (gondolom nem sok magyar háziasszony tart otthon eredeti cserép tagine edényt. Egyébként IKEA-ban láttam 14ezerért, gondolom eladnak belőle évi 2 darabot.) felhevítem, megfonnyasztom a karikára vágott újhagymát, majd az összezúzott fokhagymát, a mozsárban összetört koriandermagot, és többi fűszert, majd felöntöm annyi vízzel, hogy félig ellepje a combokat. Ezután fedő rá, kb. 45 perc alatt megpuhul. Ezalatt félbevágom az olajbogyókat, kivágom a citrom húsát, mert csak a héja kell, vékonyan felcsíkozom, és a felaprított zöldekkel együtt hozzáadom a húshoz. 10 percig együtt főzöm. Kuszkusszal esszük.

2011. március 23., szerda

Csokis fatörzstorta

A torta története, hogy kétszer készült el. Na, nem azért, mert elsőre nem sikerült, hanem, mert betegség miatt elmaradt az összejövetel, a torta viszont már bent csücsült a hűtőmben. Ezért kénytelenek voltunk családilag elpusztítani. Nem esett nehezünkre. Gyerekeknek készült, ezért nálunk csak csokis jöhetett szóba. Az eredeti piskóta receptjében dió szerepel, én mandulára módosítottam, és a krémet is megrövidítettem 5 dkg vajjal. Így is féltem a vajmennyiségtől, nem kellett volna. Krémesen lágy, finom csokis íz, amiben a puding íze dominál a vaj helyett. Másodszor is elfogyott. Pici marcipángombákat gyurmázva tettem vidámabbá az összképet.

Tésztához: 5 dkg mandula
                15 dkg cukor
                5 tojás
                10 dkg liszt
                1 kevés só
                75 ml olaj

Krémhez: 1 csomag vaníliás pudingpor
               3 dl tej
               15 dkg cukor
               20 dkg vaj
               2 dkg kakaópor

A krémet készítem először, hogy jól megdermedjen a hűtőben. Sűrű pudingot főzök a tejből és porból. Miután besűrűsödött, levesszük a tűzről és hozzáadjuk a cukrot és a vajat, jól összedolgozzuk robotgéppel. Hűtőbe tesszük, majd hidegen hozzászitáljuk a kakaóport.
Elkészítjük a tésztát. A mandulát megpirítom, majd 1 evőkanál cukorral ledarálom. A tojásokat a maradék cukorral  robotgéppel kb. 5 percig keverem, hogy jó habos legyen. A lisztet, a mandulát és a sót belekeverem óvatos mozdulatokkal. Majd végül az olajjal is ezt tesszük. 30x40-es sütőpapírral bélelet tepsiben 175 fokra előmelegített sütőben 10-15 percig sütöm. Majd nedves konyharuha segítségével feltekerem, mint a piskótatekercset, kihűlve kitekerem, a krém felét rákenem, visszatekerem, levágok ferdén egy kis darabot, így készül az y alakú fatörzs, majd a maradék krémmel bevonom. Villával "kérget" rajzolok rá.